O mimochodnících

        seznamte se blíže s plemeny koní, které chováme

Co je to mimochodník?

Mimochodníci jsou skupina plemen koní, kteří se vyznačují tím, že kromě obvyklých chodů (krok, klus, cval, trysk) mají ještě i laterální chod- mimochod

Mimochod není přio tom pouze jeden, ale může mít několik  forem. Například čtyřdobý mimochod , dvoudobý mimochod, foxtrott, velmi rychlá chůze (tzv. flat walk) či extrémně rychlý laterální chod, který se nazývá "rack". 

Různé fromy mimochodu jsou pro jezdce pocitově rozdílné. Vesměs jde ale o nesmírně pohodlné chody, mnohem pohodlnější, než klus. Při mimochodu jezdec nemusí na koni vysedávat, necítí žádné otřesy. 

Mezi mimochodná plemena patří například Tennessee Walking Horse, Rocky Mountain Horse, Kentucky Mountain Saddle Horse, Foxtrotter,  Paso fino, Mangalarga Marchador a Islandský pony. 

plemeno, které na našem ranči chováme, se nazývá: 

Kentucky Mountain Saddle Horse 

Kentucky Mountain Saddle Horse je vzácné americké plemeno, které je v Evropě málo známé. Někteří možná už slyšeli o plemeni Rocky Mountain Horse, ale málokdo ví, že Kentucky Mountain Saddle Horse je stejné plemeno, jen ho zastřešuje jiná asociace. Řada  koní tohoto plemene je registrována u obou těchto amerických asociací. 

HISTORIE PLEMENE

Historie plemene KMSH je dlouhá přibližně 200 let a má počátky u farmářských rodin východního Kentucky .

Ty se snažily šlechtěním získat univerzálního a skromného pracovního koně, který by byl schopen tvrdé práce a přitom by se mu dařilo i ve velmi skromých podmínkách. Tito koně byli využíváni k práci s pluhem na poli, u dobytka, v zápřahu i pod sedlem.

Tvrdé podmínky přežili jen ti nejsilnější jedinci, v důsledku čehož je plemeno extrémně houževnaté, odolné a snadno krmitelé.

Pro chov byli vybíráni pouze všestranní a houževnatí koně, protože chudí farmáři si v době před občanskou válkou, kdy plemeno vzniklo, nemohli dovolit mít doma více, než 1-2 koně na všechno, ani jakkoli problematického koně.

Na vzniku plemene se podíleli španělští koně, což je dodnes na znacích plemene patrné.

Moderní asociace Kentucky Mountain Saddle Horse Assiciation (KMSHA), zabývající se chovem tohoto plemene byla založena v roce 1989 a díky její práci si tito koně získávají stále více příznivců nejen v USA, ale i v Evropě.

 

CHARAKTERISTIKA PLEMENE. 

 KMSH je středně velký a kompaktní kůň, s kohoutkovou výškou cca 155 cm, může však být i vyšší. Kohoutek není příliš výrazný. Kůň má být dobře osvalený, s krátkým hřbetem a šikmou plecí 45°. Končetiny jsou pevné a silné, krk mírně klenutý a rovněž silný.

Žíně jsou u těchto koní nadprůměrně husté a dlouhé. Znakem plemene jsou zdravá a tvrdá kopyta.

Povoleny jsou všechny plné barvy, kromě běloušů. Bílé odznaky jsou povolené pouze na hlavě a v dolní části končetin. Koně s rozsáhlejšími bílými znaky a strakáčci jsou registrováni jako "Spotted Mountain Horse" u téže asociace a jsou v tomto plemeni velmi vzácní. "Značkovou" barvou plemene je atraktivní čokoládově hnědá se zlatavou hřívou a ocasem. Tuto barvu způsobuje speciální gen, který se v tomto plemeni hojně vyskytuje a nazývá se "stříbrný gen".Tento gen mění  základní barvy koně do neobvyklých  barevných variací. Vedle jedinců se silver dapple genem zde najdeme také zbarvení champagne, perlino, cremello, grulla a jiné vzácné barvy.

Typem a povahou je KMSH univerzálně využitelný pracovní kůň. Je nadprůměrně inteligentní ,nenáročný na ošetřování i výcvik a pod sedlem obvykle spíše dopředný. 

VYUŽITELNOST A POVAHOVÁ SPECIFIKA:

Kromě pohodlného mimochodu se tito koně vyznačují také mimořádně přátelskou a na lidi orientovanou povahou. Dá se říci, že se chovají trochu jako psi- následují rádi člověka, milují doteky a když se jim to nezprotiví nevhodným tréninkem, tak s člověkem velice rádi spolupracují. 

Jejich výcvik má také svá specifika. Kvůli vysoké inteligenci dělají rychlé pokroky a vše si dobře pamatují. Většinou jsou velmi snadno ovladatelní, nejsou to dominantní a už vůbec ne nebezpeční koně. Protože jsou ale tak chytří, učí se snadno úplně všechno. Jak správné návyky při tréninku, tak nové dovednosti, ktzeré nás moc nepotěší- třeba otvírání boxů, odvazování se od úvazioště atd. Vždy musíme počítat s tím, že KMSH je velmi inteligentní zvíře. Ocení to určitě ti, co rádi učí koně různé "cirkusové kousky". 

Další charakteristikou je u těchto koní nelekavost. Mají opravdu "nervy z ocele" , máloco je vyvede z míry. Tato vlastnost je u horského koně ceněná, protože jízda na lekavém koni v horském by byla velmi nebezopečná. 

Jelikoš jde o horské koně, jsou KMSH zároveň i velmi obratní i v extrémně těžkém terénu. Při zdolávání těžkého terénu jsou velmi samostatní. Dokáži sami dobře vyhodnotit, kudy a jak mají jít, není potřeba jim hledat nejschůdnější cestu. KMSH je samostatně myslící kůň. Nemá moc rád nudné a stereotypní tréninky. Udělá vám jízdárenkou práci, aby vám vyhověl, ale moc nadšený z toho nebude. 

Co tyto koně baví, je ježdění venku a zdolávání různých zajímavých překážek. Zároveň je toto plemeno velice vytrvalé.

Proto jsou vynikající v disciplínách jako je ENDURANCE, EXTREME TRAIL a v různých typech jízd zručnosti. Velmi dobří mohou být také ve WESTERNOVÝCH RYCHLOSTNÍCH DISCIPLÍNÁCH(barrel race, pole bending) . Pro svou klidnou povahu jsou využitelní  rovněž do ZÁPŘAHU. 

Ze všeho nejlépe KMSH mimochodníka ale využijete zkrátka jako úžasného a všestranného koňského parťáka a kámoše na vandry, vyjížďky, hobby akce a člena rodiny. Pro příjemnou povahu a pohodlný mimochod jsou tito koně skvělá volba nejen pro jezdce s problémy s páteří, kteří by na méně pohodlném koni jezdit nemohli, ale i pro děti, starší osoby a jezdce s různými fyzickými omezeními. Fajn jsou také pro lidi, co mají špatné zkušenosti, bojí se koní a chtějí si k nim znova najít cestu. 

TEMPERAMENT:

Charakteristikou plemene je sice schopnost zachovat klid a nelekavost, ale nenechte se mýlit, nejde rozhodně o flegmatického koně.

Lidé, kteří si k nám přijdou vyzkoušet KMSH pod sedlem, bývají dost překvapení. Myslí si totiž ,že když jsou tito koně klidní, znamená to, že jsou pomalí. Ale opak je pravdou.

Jsou to velice pracovití, živí a svižní koně. Pod sedlem jsou příjemně temperamentní. Nikoli ale neposlušní. Dělají to, co se po nich chce a dělají to s velkou energií a s plným nasazením. Já bych o nich řekla, že to jsou prostě "dříči". Tohoto koně nemusíte pobízet, aby krásně svižně šel.Ale nemusíte ho ani držet na otěžích a krotit, aby neletěl, protože vás zkrátka respektuje a rád vám vyhoví. 

DOPORUČENÝ ZPUSOB CHOVU A PÉČE: 

Když si pořídíte horského mimochodníka, uděláte nejlépe, když ho ustájíte v pastevním režimu 24/7. Jsou to otužilí, odolní koně, kteří si raději lehnou na pastvině na zem, než aby byli zavření v boxe. Sam,i od sebe vůbec nevyhledávají přístřeší. Když, tak leda v létě za velkého horka a to ještě pouze pokud nemají možnost stoupnoust si dos stínu pod stromy. 

Mají rádi členitý terén, různé terénní nerovnosti, kopečky a třeba padlé kmeny stromů, které mohou překračovat. Jsou to hraví a zvědaví koně. V "holém" výběhu, kde není nic zajímavého, se nudí. Uvítají různé "hračky", hlavně přírodní.Ale pozor, rádi na všechno lezou. Takže nikdy nenechávejte v jejich dosahu nic, o co by se mohli zranit- palety, kovové předměty atd. 

Není nutné tyto koně dekovat, spíše je vhodné nechat jim narůst na zimu pořádný kožich. 

Těší se dobrému zdraví. K většině našich chovných koní jsme nikdy za celý jejich život nevolali veterináře, protože to nebylo potřeba. Není to moc prošlechtěné plemeno, spíše přírodní, dá se říct "primitivní". Proto netrpí chorobami, které se hojně vyskytují u prošlechtěnějších plemen. 

KMSH má kompaktní, menší kopyta s tvrdou rohovinou. Pokud nejezdíte často po velmi kamenitých cestách, není nutné tyto koně kovat. ¨

Jako potrava těmto velmi úsporným koním úplně stačí pastva a v zimě trvalý přístup k senu. Pokud neklesnou teploty hluboko pod nulu, není potřeba je přikrmovat jádrem. Já většinou v zimě přikrmuji pouze kojící a březí klisny. Valaši a klisny, které nemají hříbata mají spíše sklon k obezitě, pokud nemají možnost se přiměřeně pohybovat. 

Vůbec není vhodné krmit tyto koně např. ovsem, protože by mohli po něm mít tendenci k laminitidě. Ovšem nikdy jsme s nimi nezažili, že by se "zchvátili" na pastvině, ačkoli paseme na hodně velkých pozemcích s dostatkem trávy. 

Kladem těchto koní je také to, že jsou dlouhověcí. Hoský mimochodník se dožívá nezřídkakdy 35. let i více. 

Pokud se chcete dozvědět více o způsobu, jak u nás na ranči chováme tyto koně a třeba se inspirovat, nejdete více informací zde. 

 

 

Čtyřdobý mimochod v předvedení plemenného hřebce                   z Acadiana Stables

Myslím, že nepřeháním, když tvrdím, že KMSH/ RMH jsou jedni z nejkrásnějších koní na světě.  Tenhle nádherný hřebec z USA je typický představitel  tohoto plemene , má dlouhé žíně a nejoblíbenějším zbarvení "silver black". 

Jen pár dnů stará klisnička Pilgrim's Gaia z našeho chovu, zářivě zlatavého zbarvení "golden champagne". 

Toto je video z našich začátků s chovem KMSH. Všiměte se závěrečné  humorné scénky show, ve které dva maldíci hrají Pata a Mata, kteří si koupili koně a neumí na něj správně nasednout. Tuto scénku sehráli, aby ukázali, jak je KMSH hřebec Harley klidný a nelekavý. 

Giulia Figurová a KMSH hřebec Bohemian Casey při vystoupení na výstavě Kůň v Lysé nad Labem 

Na našem ranči chováme koně na velkých pastvinách, kde mají dostatek prostoru k volnému pohybu, kus lesa a členitý terén. Snažíme se poskytnout jim co nejpřirozenější prostředí.